10 кооперативних відеоігор, що скрасили самоізоляцію

23 липня
Євгенія Борунова, контент-менеджер
10 кооперативних відеоігор, що скрасили самоізоляцію
Півтора роки тому все почалося. Самі-знаєте-що. Ані звичних офісних буднів, ані зустрічей із друзями, ми навіть позбулися безцінних поїздок громадським транспортом, які дарували такий багатий спектр емоцій. Чим же його заповнювати? Звісно, відеоіграми! А щоб розділити приємний досвід із друзями — кооперативними. Хочемо поділитися іграми: тими, які ми та наші друзі відкрили для себе за останній рік, та тими, які любимо вже давно.

1. Warhammer: Vermintide 2

Дата виходу: 8 березня 2018.
Жанр: кооператив, екшн.
Сетинг: Warhammer: Fantasy Battles.
Платформи: PC, PS4, Xbox One.

Почнемо з фаворитів. Гра вийшла три роки тому і за цей час стала якщо не найулюбленішою, то дуже важливою. Награно 600+ годин, отримано всі ачівки. Чому вона гарна? Із задоволенням розповім.

Уявіть: ховаєтеся ви всім загоном від патруля людей-щурів. А тут один неприємний ворог викликає чумний вихор, який підхоплює всіх цих щурів, несе їх якраз у вашому напрямку та катапультує важко озброєний загін, від якого ви ховалися, просто на ваші голови. Хіба це не чудово?

Гра по суті є клоном Left 4 Dead, але з більш проробленим геймплеєм, різноманітністю класів і здібностей персонажів, тут багато зброї, яку можна міняти хоч кожну місію, що теж розбавляє геймплей. У грі багато карт, пов'язаних сюжетно, та багато різних «модифікаторів», які на ці карти можна навісити, щоб додати дещицю безумства, а ще можна додати «твіч-мод» та та поринути у нестримні веселощі.

 

1. Warhammer: Vermintide 2

Звичайна ситуація для Vermintide: натовп людей-щурів, асасин, ліч

 

Ще одна важлива деталь, нехарактерна для кооперативних pve-екшенів, — цікаві персонажі. Кожен учасник п'ятірки (чи четвірки?) з Убершрайка (Ubersreik five) — не лише яскравий представник своєї раси і класу, а й харизматичний персонаж зі своїм поглядом на те, що відбувається та оточує його чи його товаришів. Наприклад, ельфійка Керілліан, яка вже бачила багато, скептично ставиться до людей, про що постійно нагадує, але вона поважає силу Сієнни Фуегонаси — мага з їхнього загону. Дворф Бардін більш лояльний до всього та всіх, але особливо — до бувалого вояка Маркуса Крубера, який теж не проти перехилити кухоль елю. Інквізитор Зальцпайр нікого особливо не шанує — робота в нього така, проте цінує надійність бойового товариша Маркуса Крубера.

Ось такі невеличкі зв'язки між учасниками команди додають усьому, що відбувається, емоційності — перед нами не просто болванчики, а персонажі зі своєю передісторією, емоціями та ставленням до світу. А якщо додати те, що це відбувається у грімдарковій безнадії світу фентезі-«вахі», то стає особливо цікаво. Невеликий спойлер: The End Of Times у назві гри не випадково, оскільки всесвіт FB буквально було знищено, тобто всі старання нашої героїчної п'ятірки є абсолютно безглуздими. Але сюжетно у Vermintide 2 це ніяк не відображено.

Пара слів про першу частину. Для розуміння того, що відбувається, проходити її не обов'язково, хіба що просто із цікавості — як саме п'ятірка (чи все ж четвірка?) з Убершрайка потрапила в полон до людей-щурів. А ще там чудові DLC із цікавими локаціями.

2. Divinity Original Sin 2

Дата виходу: 14 вересня 2018.
Жанр: RPG, покрокова.
Сетинг: фентезі.
Платформи: PC, PS4, Xbox One.

Larian Studios зі своїми проектами — бальзам на душу. Якщо до першої частини Divinity Original Sin можна досить довго прискіпуватись (і робити це з посмішкою, адже гра все одно вдалася), то до другої вже прискіпуєшся значно менше: розробники врахували недоліки першої частини.

Уявіть: просить вас однопартієць телепортувати поруч із ним ворога, щоб він з ним розправився. Ви з усією відповідальністю збираєтеся духом, натискаєте абілку, усвідомлюєте важливість моменту, вибираєте супостата, телепортуєте... а поруч з однопартійцями знущально приземляється подушка. Бо ви промахнулися і вибрали не той об'єкт.

Або інша ситуація: у грі можна взаємодіяти з предметами й поверхнями. Ви володієте магією, і не будь-якою — можете викликати блискавки! І ось, стоїть ваш загін на вологій поверхні, частину щитів знято (щити у грі «вбирають» шкоду), а ви викликаєте блискавку, щоб покарати ворога. Ну, ви так гадали. А блискавка якось особливо не розбирається, де свої, а де чужі — б'є всіх. Ваші однопартійці щасливі, адже ви казково ефективні!

 

Divinity Original Sin 2

Ось і поверхні, які можуть завдати чимало шкоди. Адже гра дає можливість отруїтись, підсмажитись, отримати удар блискавкою — і це ще далеко не все

 

DOS2 гарна і для одиночного проходження, і для кооперативного. У кооперативному особливий плюс — спільні роздуми «як би так відіграти бій, щоб було максимально ефективно і цікаво?», «як задіяти всі спільні комбо?». І те, що спадало нам на думку під час спільних проходжень, виявлялося значно яскравішим за те, що спадало на думку під час одиночних, адже «дівініті» — не та гра, яка вам ласкаво розповість, з якого боку краще бити ворога. Спочатку вас поб'ють із різних сторін, а потім ви зрозумієте, як тут треба грати. І в цьому є свій особливий інтерес, оскільки більшість сучасних ігор беруть вас за ручку і просто ведуть найзручнішими стежками, поки ви милуєтеся тим, що відбувається. (Я в першу чергу про більшість сучасних РПГ). А тут ви проявляєте дива винахідливості, щоб досягти мети, і не факт, що це взагалі закладалося розробниками. І це чудово!

Цікаво, що змінити клас і всі здібності можна майже будь-коли — у грі є спеціальний предмет, який дозволяє перерозподіляти всі вміння. Так можна оцінити глибину опрацювання механік і знайти кращу комбінацію вмінь, що дуже затягує.

А ще на відміну від першої частини, бойова музика тут не звучить так, ніби над тобою потішаються. Ні, ну серйозно, звучить ж просто знущально...

3. Deep Rock Galactic

Дата виходу: early access з 2018, офіційно вийшла 13 травня 2020.
Жанр: кооператив, екшн.
Сетинг: мабуть, наукова фантастика.
Платформи: PC, Xbox One.

Rock and stone! Ось вона — гра, яку ніхто не очікував та якої водночас так не вистачало. Нібито дитя любові Minecraft і Left 4 Dead, вона поєднала у собі найпривабливіші риси своїх батьків: збір ресурсів і бій з натовпами ворогів.

Уявіть: вам усім загоном суворих дворфів треба пробуритися з однієї печери до іншої. І ваш однопартієць-бурильник бурить у напрямку, який вважає за правильний. Дуже серйозно підходить до справи, коментує, що за картою поруч ще одна печера, ось, трошки лівіше, а тепер правіше, ага, ось вона! У цей момент ви чуєте дивний звук і розумієте, що замість ґрунту під ногами у вас зяє діра, і ви всім загоном під дружний регіт летите у прірву.

 

Deep Rock Galactic

А ще тут можна літати на скатах!

 

Тут немає ніякого сюжету. Герої не мають імен, лише назви спеціалізацій. Є якийсь таємничий «Карл», про якого всі говорять, але розробники зберігають таємницю і не розкривають деталей, хто це. По суті гра — монумент вторинності: узято механіки з різних ігор, зовнішній вигляд дворфів не оригінальний, саундтрек нібито створений під враженням від OST до нового Doom, творчості Depeche Mode і нині популярного ретро-вейву. Але при всьому цьому в підсумку це все чомусь працює. І працює відмінно.

Суть гри проста: ви висаджуєтеся з друзями-дворфами на астероїд та видобуваєте мінерали. Коротка пригода, пару хвилин, казали вони, а насправді — яскрава й дуже весела пригода за рахунок процедурної генерації рівнів, яка кожне нове занурення робить неповторним на свій лад.

Кожен клас можна прокачувати, удосконалювати зброю. Гілка абілок досить різноманітна, можна експериментувати з білдами. Але особливий упор розробники все ж роблять на веселощі: у грі є танцпол і барна стійка, можна захопити пінту пива й пуститися в танок.

 

Deep Rock Galactic

 

До речі, в пива є особливі характеристики, деякі дають «баф» — невеличкий бонус, що робить проходження трішки простішим. Плюс в ігровому магазині багато зачісок, борід, вусів, кольорів волосся, тому можна створити дворфа мрії та рвонути у бій.

4. Remnant: From the Ashes

Дата виходу: 19 серпня 2019.
Жанр: соулслайк (souls-like), стрілялки.
Сетинг: постапокаліпсис, фантастика.
Платформи: PC, PS4, Xbox One.

Є ігри цілком веселі, а є «Ремнант». Тут, звісно, теж свого роду веселощі, але для тих, хто любить патерни та таймінги. Словом, соулслайки. Втім, якихось дуже веселих історій, що запам'ятовуються, за все проходження не пригадаю. Гра більше про хорошу зіграність і розуміння патернів, що для когось куди більш цінне, ніж веселий хаос.

 

Remnant: From the Ashes

Той самий момент, коли спис у голову все ж прийшов

 

Я з друзями спробувала (а соулслайки — взагалі не моє) і навіть оцінила. Гра на свій лад чудова, а досягається це, як мені бачиться, здебільшого завдяки непоганому проробленню прокачування персонажів. Є три класи персонажів, і всередині класу можна качати різні абілки (їх близько 20 штук). Плюс різні сети броні, різні види зброї, на них можна додатково «вішати» спеціальні атаки, і в підсумку виходять цікаві комбо-набори. До того ж процедурна генерація щоразу створює нове оточення, яке досить атмосферно і приємно виглядає та явно натхненне Лавкрафтом. У грі є лор і страшна таємниця походження світу, що теж додає шарму до атмосфери.

5. Trine 4

Дата виходу: 8 жовтня 2019.
Жанр: платформер.
Сетинг: фентезі.
Платформи: PC, Xbox One, Nintendo Switch, PlayStation 4.

Ще один кооператив, але цього разу в жанрі платформера. Є трохи головоломок, але вони дуже прості.

Уявіть: біжите ви у своїх надзвичайно важливих справах (адже треба врятувати принца від сил зла!), а перед вами наймилішого виду тюлень, який ще й пружинить. Ну як не зупинитись і не витратити час на щось справді важливе?

 

Trine 4

Той самий тюлень

 

Мабуть, це та сама гра на один раз, яку швидко проходиш із друзями та отримуєш максимум позитиву. Приємні музика та озвучування персонажів, дуже мила картинка з прекрасними бекграундом. Гра не на століття, але це  саме той міцний середнячок, якого іноді так не вистачає у світі ігор, що забирають багато часу.

6. World War Z

Дата виходу: 16 квітня 2019.
Жанр: екшен, шутер.
Сетинг: зомбі-постапокаліпсис.
Платформи: PC, Xbox One, Nintendo Switch, PlayStation 4.

Дякуємо Epic Game Store за всі безкоштовні роздачі минулого року. Якби не вони, ми навряд пограли б у цей проект. Усе через трохи побиті геймплей і сетинг, які не пропонують нічого нового.

Так, перед нами знову Left 4 Dead. Відмінність — більше персонажів, і розрізняються вони за національно-журавлинною ознакою. Наприклад, з Японії миловидна дівчина типово «анімешного» вигляду та якудза. Локації, до речі, прив'язані до реальних місць — ви відвідаєте Токіо, Нью-Йорк та інші міста, де відбиватимете натовпи ворогів. Тут є різні класи і на свій лад цікаве прокачування, що на якийсь час затягує.

Ми пограли близько 20 годин і залишилися задоволеними. Нічого нового гра не принесла, купити її не захотілося, але парочку вечорів вона все ж скрасила.

7. Tabletop Simulator

Дата виходу: 5 червня 2015.
Жанр: симулятор настільних ігор.
Сетинг: будь-який, який оберете.
Платформи: PC: Windows, macOS, Linux.

Для Tabletop, мабуть, можна окремо робити свої топ-10, адже це не стільки самостійна гра, скільки майданчик для ігор. У цьому застосунку можна знайти майже будь-яку настільну гру та покликати друзів приєднатися. Але ніхто вам не завадить грати й самому.

 

Tabletop Simulator

Особливо знавці рекомендують пограти в Gloomhaven

 

Ми грали в настілки за Лавкрафтом, зокрема у «Древній жах». Нашестя всякої хтоні не завжди виходило зупинити, проте було цікаво вникати у правила та занурюватись у світи Лавкрафта.

Фтагн!

8-10. Ностальгічна трійка

Так, некоректно їх усіх «під одну гребінку», але це все звичні і знайомі гри, які ми вирішили освіжити у пам'яті:

  • Diablo 2.
  • Serious Sam.
  • Magicka.

Diablo 2 — гра, яка пройшла перевірку часом. У неї цікаво та комфортно грати й досі. Технічно, геймплейно, атмосферно — все просто чудово. І все так само за майже 15 років можна зробити кривий даремний білд, але добре, що поруч є друзі, які підтримають вас своїми даремними білдами. Командна робота — наше все!

Serious Sam виявився трохи менш цікавим — наразі гри подібного жанру пропонують більшу геймплейну різноманітність. Проте веселе божевілля залишилося таким, як і раніше: бігайте посеред пірамід, вбивайте натовпи ворогів, бийте заодно і своїх, щоб чужі боялися.

Magicka з погляду геймплея однозначно витримала перевірку часом, а з технічного погляду — на жаль, ні. На Win 10 (на який я взагалі перейшла пару місяців тому, і те лише через Baldur's Gate 3) гра лагає, вилітає і взагалі є практично неграбельною. Шкода, адже тут якраз цікаво грати кооперативно, слухати промови Влада (не вампіра!) та використовувати всі види магії на ворогах, поверхнях і, звісно, друзях. Раптом вони не помітили, як винахідливо ви навчилися комбінувати заклинання?

  • Україна, Remote.UA; Україна, Дніпро; Україна, Київ; Україна, Львів; Україна, Одеса; Україна, Харків; Україна, Херсон
    31 грудня