9 ігор і платформ, які навчать дитину програмувати

22 вересня 2017
9 ігор і платформ, які навчать дитину програмувати
Наші колеги разом з порталом Dowtown підготували спеціальний матеріал для батьків. Використовуючи перелічені платформи, діти зможуть створювати власні світи або ігри на основі “Зоряних війн” чи Minecraft.

МОВА ПРОГРАМУВАННЯ LOGO

Лого — одна з перших мов програмування, створена для навчання дітей. Її розробили в 1967 році педагог Сеймур Пейперт і вчений Ідіт Харель. У LOGO вперше використали метод “черепашачої графіки”, який пізніше часто використовувався і в освітніх цілях, і у професійній графіці. Користувач за допомогою команд керує однією або декількома черепашками, які залишають за собою сліди. Мета — поставити команди так, щоб черепашки створили малюнок.

Для Windows є безкоштовне освітнє середовище програмування FMSLogo, , яке широко використовується у школах Великої Британії та Австралії. Для Mac OS X — безкоштовна програма ACSLogo.

МОВА ПРОГРАМУВАННЯ Scratch

Scratch — популярна програма для навчання дітей програмуванню, перекладена 50 мовами, зокрема українською. Scratch створена на основі ідей мови програмування Logo та конструктора Lego. З її допомогою можна створювати мультфільми та двовимірні флеш-ігри. У меню доступні готові герої, їх можна редагувати. За допомогою скриптів, представлених у вигляді пазлу, можна програмувати рухи та мову, змінювати зовнішність, реакцію на дії користувача та інші параметри. Поточна версія розміщена онлайн, у ній використовується Adobe Flash Player.

«Scratch ідеально підходить для навчання дітей, хоча в цьому середовищі можна писати і справжні програми, наприклад, для керування роботами. На офіційному сайті вказано, що середовище програмування створювалося для дітей 8–16 років, але використовувати його можуть усі, зокрема діти молодшого віку разом із батьками”, — блог Alizar на Habrahabr.ru.

гра Cargo-Bot

Cargo-Bot — перша гра, створена на iPad. У ній потрібно програмувати кран, щоб він розставляв контейнери в потрібному порядку. Замість коду у грі використовуються кубики з діями, які потрібно вишикувати у спеціальному полі в певному порядку. Потім кран виконує задані дії. Мета — виконати завдання, використовуючи якомога меншу кількість кубиків. Гра англійською мовою, розрахована на дітей до 11 років.

Cod Builder для Minecraft

Cod Builder дозволяє писати модифікації для популярної гри Minecraft: змінювати навколишнє середовище, частину доби, задавати дії для персонажів. У меню доступні три редактори: вбудований MakeCode, веб-додаток Scratch і Tynker з бібліотекою готових скриптів. Cod Builder є частиною освітньої програми Minecraft Education, тому спочатку потрібно зареєструватись у програмі, потім завантажити Minecraft Education Edition і Cod Builder. Це безкоштовна демо-версія англійською мовою.

гра CodMonkey

CodMonkey — ігрове середовище, в якому користувач програмує дії мавпочки. Мета кожного рівня — взяти банан, для цього потрібно рахувати кроки, розвертатися та долати перешкоди. Гравцеві пропонують команди, з яких він пише код. Потім цей код запускається, й можна відразу побачити результат. Перші 30 рівнів є безкоштовними, потім потрібно придбати підписку – від $3,25 на місяць, є тарифні плани для вчителів

ІГРИ BLOCKLY ВІД GOOGLE

Blockly — бібліотека компанії Google, яка дозволяє створювати веб- та Android- додатки з готових блоків. Для дітей розробники створили серію ігор, що дозволяє крок за кроком вникнути у принципи роботи бібліотеки. Кожна гра вчить окремим принципам — задавати колір, форму об'єкта, приводити в рух, реагувати на рух інших об'єктів. Програма складається з блоків, що відповідають за потрібні функції, потім користувач бачить, як вона виглядає мовою JavaScript. Кожна гра має 10 рівнів. Наприклад, у Pond Tutor після проходження рівня пропонується повторити програму JavaScript. Остання гра Pond — битва між чотирма качками на ставку. Завдання гравця — запрограмувати свою качку так, щоб вона реагувала на інших качок, стріляла по них і в результаті перемогла. Бібліотека доступна українською.

«Blockly чудово підходить навіть для найменших програмістів — щоб почати програмувати, тут не потрібно читати довгі завдання та інструкції. Ти начебто намагаєшся допомогти жовтому чоловічкові вибратися із лабіринту, а насправді вже написав свій перший код на JavaScript», — Newtonew.com.

Платформа Tynker

Tynker — ігрова платформа, що дозволяє програмувати роботів, створювати ігри та програми, також є можливість створити свою модифікацію Minecraft. Дитина вчиться програмувати на блоках із певних команд, потім переходить до мов JavaScript і Python. Платформу використовують у 60 тисячах шкіл по всьому світу. Є безкоштовні можливості та підписка, яка включає онлайн-курси, мобільні курси та інші бонуси.

Kodu Game Lab

Kodu — візуальний конструктор компанії Microsoft, який дозволяє створювати тривимірні ігри. Користувач створює ігрові світи, впроваджує персонажів і встановлює правила взаємодії з іншими персонажами і предметами. Програма доступна безкоштовно та лише англійською.

Ресурс Code.org

Code.org — некомерційна організація, що має на меті навчити школярів і студентів по всьому світу програмувати. На сайті проекту у відкритому доступі розміщені уроки та курси з основ інформатики та програмування для дітей дошкільного віку та школярів різних вікових груп. Є можливість публікувати свій код і проекти для обговорення та спільної роботи. Також діти можуть створювати модифікації Minecraft, ігри за мотивами “Зоряних війн”, “Холодного серця” та інших мультфільмів. Проект підтримують найбільші технологічні компанії, як-то Apple и Microsoft. Code.org також проводить щорічну акцію “Година коду” — коротку освітню програму про інформатику, покликану зацікавити дітей і підлітків. Наразі акція проводиться у 180 країнах. Проект доступний українською мовою.

  • Україна, Remote.UA; Україна, Дніпро; Україна, Київ; Україна, Львів; Україна, Одеса; Україна, Харків; Україна, Херсон
    1 березня