Дивимось англійською: 10 фільмів про штучний інтелект

27 листопада 2020
Дивимось англійською: 10 фільмів про штучний інтелект

Майже зима та майже повна відсутність нових фільмів у прокаті — ідеальна ситуація для розвитку стримінгових сервісів і виробників серіалів. А ще чудовий привід переглянути старі улюблені фільми та, можливо, знайти парочку нових на близьку серцю тему.

Наша серія кінодобірок стартувала з 11 фільмів про віртуальну реальність, сьогодні продовжуємо її списком з 10 фільмів про штучний інтелект і всесвітні катастрофи, до яких (хто б сумнівався!) неминуче призведе його розвиток. Як завжди, рекомендуємо дивитися англійською, збагачуючи словниковий запас і прокачуючи сприйняття мови на слух.

MATRIX (1999)

Почнемо з очевидного та найулюбленішого глядачами фільму про штучний інтелект. 20 років тому “Матриця” тоді ще братів Вачовські вразила кінокритиків і шанувальників фантастики та отримала відразу чотири Оскари. Сьогодні вона може похвалитися найвищим рейтингом серед фільмів про ШІ — 8.7 на IMDB. Вільям Гібсон після перегляду фільму сказав: “Такого захоплення я не відчував дуже давно. Тепер Нео — мій найулюбленіший герой у фантастиці, назавжди”.

Томас Андерсон — удень ​​звичайний програміст, а вночі хакер Нео. Він завжди ставив під сумнів усе, що знає, і був абсолютно правий: наша реальність насправді створена розумними машинами, які використовують тепло й електричну активність наших тіл як джерело енергії.

У 2003 році вийшли друга і третя частини “Матриці”, у 2022-му планується вихід “Матриці 4”, в якій також знімуться Кіану Рівз і Керрі-Енн Мосс, а режисером виступить Лана Вачовські.

BICENTENNIAL MAN (1999)

У тому ж році вийшов ще один фільм про штучний інтелект, але зовсім інший — про милого робота Ендрю, що живе в сім'ї людей та створює дерев'яні фігурки.

“Двохсотлітню людину” зняв Кріс Коламбус за мотивами однойменної повісті Айзека Азімова, відзначеної преміями Неб’юла, Г’юго і Локус, та роману Азімова і Роберта Сілверберга “Позитронна людина”, написаного на основі повісті. В головній ролі — зворушливий Робін Вільямс, володар Оскара, шести Золотих глобусів і десятків інших нагород.

A.I. ARTIFICIAL INTELLIGENCE (2001)

Два роки по тому володар Оскара і трьох Золотих глобусів Стівен Спілберг представив глядачам історію про хлопчика-андроїда, запрограмованого на любов, зняту за мотивами оповідання Брайана Олдіса “Super-Toys Last All Summer Long”. У головній ролі — Хейлі Джоел Осмент, той самий хлопчик з “Шостого відчуття”. Бонус: у ролі секс-робота, який переховується від поліції через підозру у вбивстві, якого він не скоював, — Джуд Лоу.

У XXII столітті глобальне потепління призвело до створення законів, що суворо обмежують дітонародження. Замість із цим з'являються людиноподібні андроїди, які можуть емулювати думки та емоції, але не мають громадянських прав. Компанія-розробник тестує нового хлопчика-робота Девіда в сім'ї співробітника, чий син захворів на рідкісну хворобу і був поміщений в анабіоз. Після його одужання і повернення додому між дітьми починається жорстоке суперництво за любов мами. Батьки вирішують повернути андроїда корпорації для знищення. Але пригоди лише починаються.

EX MACHINA (2014)

Британський фільм, знятий у норвезькому готелі Juvet Landscape (тільки подивіться!), отримав Оскар за найкращі візуальні ефекти та відмінні рейтинги на кіно-сайтах: 7.7 на IMDB і 92% позитивних відгуків критиків на Rotten Tomatoes.

Шеф розробника Калеба запросив його провести тиждень у своєму будинку та стати учасником експерименту з першим у світі повноцінним ШІ. Задача робота Ави, створеної на основі особистих переваг Калеба, — довести йому, що вона може усвідомлювати сенс одержуваної інформації та відчувати справжні почуття. Що могло піти не так? Дивіться англійською!

HER (2013)

8.0 на IMDB та 33 премії за найкращий сценарій, зокрема Оскар і Золотий глобус, отримала історія кохання людини й операційної системи з ШІ — сольний дебют режисера і сценариста Спайка Джонза. Ще одна причина (ні, навіть цілі дві!) подивитися фільм мовою оригіналу: головну роль зіграв Хоакін Фенікс, а операційну систему озвучила Скарлетт Йохансон.

Ідея створення фільму прийшла до автора, коли він прочитав статтю про сайт, де можна обмінюватися повідомленнями за допомогою штучного інтелекту. У фільмі всі листи і повідомлення за людей пишуть операційні системи з таким ШІ, одну з яких купує самотній письменник Теодор Туомблі. Він вибирає для неї жіночий голос, а вона називає себе Самантою. Так починається історія, у якій людський розум показаний як недосконалий і навіть ущербний у порівнянні зі штучним надрозумом. Великодушний ШІ, незважаючи на це, відноситься до нас як до рівних.

CHAPPIE (2015)

У недалекому майбутньому вулиці патрулюють поліцейські дроїди. Одного з них потай забирає додому співробітник компанії-розробника для проведення експерименту з унікальним прототипом ШІ. По дорозі його разом із дроїдом викрадає банда, так починаються пригоди робота на ім'я Чаппі — першого ШІ, здатного думати, розвиватися, творити, відчувати та мати власну думку — разом з Ніндзею і Йоланді з групи Die Antwoord.

Південноафриканський і канадський режисер Ніл Бломкамп зняв фільм на основі своєї короткометражки, отримавши негативні відгуки критиків і провалившись у прокаті. А нам здається, що вийшло досить мило. Якщо ви згодні, давайте дивитися ще раз, тільки вже англійською.

TRANSCENDENCE (2014)

Ще один фільм, від якого не в захваті критики та глядачі, — “Перевага”. Джонні Депп у ролі вченого Вілла Кастера працює над створенням штучного інтелекту і суперкомп'ютера, який міг би вмістити в себе та багаторазово посилити людську свідомість. Але радикальні противники технологічного розвитку знищують лабораторії з розробки ШІ, вбивають багатьох дослідників і смертельно ранять Кастера кулею з полонієм.

Колеги вченого вивантажують його свідомість у суперкомп'ютер, він заробляє купу грошей на біржі, купує місто в пустелі та високотехнологічний бункер, створює глобальну мережу та переносить туди свідомості своїх послідовників. Тепер уже не лише радикали замислюються про небезпеку існування такого ШІ.

BLADE RUNNER (1982)

Нев'януча класика, найстаріший фільм у нашій добірці та володар рейтингу 8.1 на IMDB знятий за мотивами “Do Androids Dream of Electric Sheep?” Філіпа К. Діка. Спочатку екранізувати роман хотів Мартін Скорсезе, але не наважився, після чого на роль режисера запросили Рідлі Скотта. Детектив зі спеціального відділу поліції Лос-Анджелеса Рік Декард знаходить і знищує втеклих реплікантів, штучно створених для важкої та небезпечної роботи. Ця роль стала однією з ключових в кар'єрі Гаррісона Форда.

А ви знали, що фільм існує відразу в семи версіях? Основними з них вважаються дві: оригінальна з хеппі-ендом, яка провалилась у прокаті й отримала негативні відгуки, та режисерська з відкритим фіналом, яка з'явилась у 1992 році, а в 2004-му стала найкращим науково-фантастичним фільмом усіх часів за версією опитування “The Guardian” серед шістдесяти вчених. У 2017 році фільм отримав продовження майже з таким самим високим рейтингом (8.0) — “Blade Runner 2049”, в якому до Форда приєднався Райан Гослінг.

SHORT CIRCUIT (1986)

Ще один класичний науково-фантастичний фільм розповідає про бойового робота номер 5, у якого влучила блискавка. Завдяки короткому замиканню Номер 5 тепер може мислити, відчувати, вивчати навколишній світ і навіть іноді жартувати. Він утікає з військової бази, відправляється в захоплюючу подорож світом і заводить друзів, але заодно дізнається, що творці хочуть його знищити. І це в них у підсумку вийде. Чи ні? Дізнаємось у другій частині фільму, що вийшла за два роки.

ARCHIVE (2020)

Дія найновішого фільму в нашій добірці розгортається в недалекому 2038 році. Джордж Алмор живе один у лабораторії та працює над створенням робота зі ШІ, який стане справжнім еквівалентом людському розуму. Його останній прототип майже готовий. Насправді прототипів три, але компанії, на яку він працює, Джордж показує лише першого, приховуючи двох інших.

Головну мету своєї роботи — возз'єднатися із загиблою дружиною, помістивши її свідомість у третій, цілком антропоморфний прототип — він також приховує. Джордж створив усі три прототипи на основі інтелекту дружини, зі свідомістю якої може зрідка зв'язатися за допомогою пристрою на кшталт телефону. Але насправді все зовсім не те, чим здається...

  • Україна, Remote.UA; Україна, Дніпро; Україна, Київ; Україна, Львів; Україна, Одеса; Україна, Харків; Україна, Херсон
    31 грудня