Новий етикет і стара етика: як зберегти любов колег, залишаючись вдома

Новий етикет і стара етика: як зберегти любов колег, залишаючись вдома
Минулого року незадовго до 14 лютого ми в DataArt постаралися з'ясувати, за що ми любимо людей, які працюють з нами в офісах, а які звички колег нас дратують. У 2021-му ми ставили приблизно ті самі запитання, щоб подивитися, як на індекс любові й ненависті вплинула дистанційна робота. Опитування було анонімним, а зустріли його “з несподіваним для нас самих ентузіазмом”. Це пряма цитата зі статті 2020 року, але ми дійсно і цього року не очікували на такий відгук — понад 400 відповідей за декілька днів.

1. НА ВІДСТАНІ КОХАННЯ СИЛЬНІШЕ

image

Перше запитання колегам: “Уявіть, що ви на зідзвоні у Zoom на 800 колег. Що ви відчуваєте?”

Схоже, що робота з дому покращує стосунки з командою. На запитання про почуття до колег, які зібралися на величезний Zoom-зідзвон, лише 5 % респондентів зізналися, що заздалегідь відчувають до них гостру неприязнь. Минулого року негативні емоції стосовно гіпотетичних колег в опенспейсі на 800 людей відчували 18 %. Загальний рівень хейту знизився більш ніж утричі.

Імовірно, неприязнь не доходить до кінцевих одержувачів, вона дістається засобам комунікації — колегам набридли Zoom, Skype і Teams. Рівень любові до всіх у порівнянні з минулим роком підвищився на 10 %, частка непохитних пофігістів стабільна, вона збільшилася всього на 0,5 %, що можна списати на статистичну похибку.

Новим відкриттям для нас і наших колег стали практично безмежні можливості кнопки “tentative” — ймовірна згода на участь у онлайн-зустрічі. Натиснувши її, ти нікого не ображаєш відмовою, але й не даєш марних обіцянок.

2. МОВЧАННЯ — ЗОЛОТО

У другому пункті опитування ми попросили вибрати зі списку дії та звички колег, що здаються особливо неприємними. Минулого року нас із вами найбільше дратували ті, хто постійно скаржиться: на проекти, колег, життя і погоду. У новій цифровій реальності їхнє місце посіли люди, які створюють білий шум іншого роду — ті, хто не знає, де знаходиться кнопка “Mute”.

image

“Які люди найбільше дратують вас на роботі?”

60 % учасників будь-якого зідзвону готові зненавидіти вас за гавкіт вашої собаки, сусідський перфоратор і перешіптування з людьми за кадром. Не зайвим буде навчитися розшарювати тільки частину екрану: по вкладках у браузері ваші колеги можуть дізнатися про вас те, чим ви ділитися не збиралися. Приблизно порівну променів ненависті дісталося тим, хто пише “як справи?” і зникає на місяці, так і не поставивши запитання по суті (23,9 %), та умільцям, яким вдається відвідувати декілька зідзвонів одночасно, постійно втрачаючи зв’язок у кожній розмові (24,6 %).

Ми раді, що майже 27 % колег досягли дзену та готові терпіти навіть годинні мітинги, які легко можна було б замінити імейлом із трьох рядків. Під час дистанційної роботи таких людей стало на 4 % більше.

3. ДЕМОНСТРАЦИЯ КОТА У СКАЙПІ ЯК СТРАТЕГІЧНИЙ КАР'ЄРНИЙ ПРОЕКТ

Що в поведінці колег в онлайні допомагає нам почуватися краще? Якщо ви вчасно приходите на зідзвон, скидаєте в чат попередній план бесіди та коротко конспектуєте дискусію — вам гарантована любов і вдячність 50 % колег. Якщо ви ще й натискаєте кнопку “Mute”, коли закінчите говорити, сміливо додавайте ще 10 % — відсутність сторонніх шумів робить лояльними 60 % співрозмовників.

image

“Яких колег ви найбільше любите?”

Тримайте під рукою корисні посилання щодо проекту та не лінуйтеся ділитися ними. Вашу допомогу високо оцінять 34 % колег. Вчасно направити камеру на кота — хід, здатний підкорити багатьох. Здатність зловити такий момент колеги цінують майже так само високо (32,7 %), як і звичайну ввічливість (32,98 %). Щоправда, драматичного значення тут набуває слово “вчасно”.

4. ЩО ДЛЯ ОДНОГО ТІМБІЛДІНГ, ДЛЯ ІНШОГО — ПОРУШЕННЯ ЦИФРОВОЇ ЕТИКИ

В останньому пункті опитування ми запропонували безпосередньо висловити думку про колег, розраховуючи дізнатися про наболіле. Але виявилось, що 97 % респондентів колег хвалять, а то й вихваляють. Щоб не потрапити у злощасні 3 %, не варто несподівано починати їсти під час зідзвону (якби можна було поділитися, цей пункт ми б викреслили), також бажано тримати кімнату в чистоті та не перебивати колег. Чужі сусіди, собаки, кур'єри і діти нерідко дратують, але, як з'ясувалося, створюють і почуття єднання. Мало кому вдалося проскочити рік карантину без звукових спецефектів, а загальні побутові проблеми зближують. Головне, не змушувати колег терпіти сторонній шум регулярно.

Деякі опитані, цілком задоволені дистанційним спілкуванням на роботі, виражають помітно менше захоплення щодо власних родичів. Зрозуміло, що раніше з колегами кожен з нас проводив набагато більше часу, ніж із родиною, тому й негативу команді діставалося пропорційно. Сподіваємося, його надлишки не діставатимуться близьким, з якими ми ще довго будемо вдома.

 • Україна, Remote.UA; Україна, Дніпро; Україна, Київ; Україна, Львів; Україна, Одеса; Україна, Харків; Україна, Херсон
  31 грудня
 • Україна, Remote.UA; Україна, Дніпро; Україна, Київ; Україна, Львів; Україна, Одеса; Україна, Харків; Україна, Херсон
  19 листопада
 • Україна, Дніпро; Україна, Харків; Україна, Херсон
  1 листопада
 • Україна, Remote.UA; Україна, Дніпро; Україна, Київ; Україна, Львів; Україна, Одеса; Україна, Харків; Україна, Херсон
  30 жовтня